קטגוריות
חיבור להדרכה פנימית טיפולים עבודה תודעתית ריפוי עצמי

טיפול עצמי

טיפול עצמי במחלות והפרעות, דרך הקשבה למצפן הפנימי

כשהמוח הביולוגי האחראי על תפקודי הגוף, רואה שאנחנו לא מצליחים להתמודד עם קונפליקט רגשי/סטרס הוא מוצא לנו פיתרון ביולוגי העונה לצורך שלא נענה.

עם זאת חשוב להבין שלרוב שנחווה קונפליקטים רגשיים לא יצוצו מחלות, אך שיגיעו מחלות משמעותן שיש קונפליקטים לא פתורים. בטיפול עצמי ניקח זאת בחשבון.

הקשבה לגוף בטיפול העצמי

הגוף יודע, הוא קשוב וער לקונפליקטים ולהתמודדויות שאנו חווים, היות והם משפיעים עלינו גם בתפיסה הביולוגית.

לפעמים לא נאכל ולא נישן טוב בעקבותם ולפעמים נחזיק מצב גבוה של סטרס לאורך זמן ועוד ועוד, כל הדברים הללו מסכנים את הגוף ויוצרים מתח או עומס אנרגטי שהגוף צריך לשחרר. 

לכן במקרים מסוימים, כאשר אנו עוברים משבר או חוויה רגשית /רוחנית מאתגרת ואנו לא יודעים כיצד להתמודד איתה, יתכן שהגוף יקח את הפיקוד ויתן פתרון.

חשוב לדעת לשנן ולזכור, שהגוף לעולם לא בוגד בנו, גם אם זה ממש נראה ככה. הוא תמיד תומך. לכן כל מחלה, או בעיה גופנית היא פתרון ביולוגית מבחינה גופנית לחוויה רגשית. 

מרכז התפיסה בטיפול העצמי

לכן כאשר נתבונן על מחלות והפרעות פיזיות שלנו נוכל לקבל רמז למה הן פותרות עבורנו ודרך זה גם לרפא את הגוף, וגם לטפל ברגש.

לרוב התשובה למה הגוף פותר תתגלה לנו בבהירות וביתר קלות בכך שתתבטא במחלה או בהפרעה עצמה / באיבר או החלק בגוף שבו היא הופיעה. נוכל לראות מה הגוף פותר לי דרך זה שיש לי את ההפרעה הזו, מה נחסך ממני, ואיזה נטל זה מוריד מעלי ? – האם גם בלי המחלה הייתי פותר או יכלתי לפתור את האתגר הזה בחיי.

אומנות ההקשבה לגוף

שעולה כאב פיזי משום מקום, הוא לעולם לא באמת משום מקום. הגוף תמיד מחובר אל הרוח והנפש שלנו, ומגיב לקונפליקטים רגשיים. פעמים רבות אנו יכולים להיזכר במשהו ופתאום להרגיש צורך לישון, או לשמוע משהו ולחוש כאב חד באוזן או כיווץ בבטן. אם בזמן נהיגה אדם נזכר במשהו שהעליב אותו וברגע הזה נפער בו רעב, אולי הוא לא באמת רעב. אולי הוא פשוט מרגיש לא אהוב. 

טיפול עצמי דרך הקשבה לתסמיני הגוף

ניתן להתבונן על הרגע לפני שעלה כאב, או איזשהי תחושה גופנית ולהיזכר במחשבה על מנת להבין את הרגשות האמיתיים שלנו דרך הגוף ומה שהוא מספר. היות והגוף שלנו מגיב לפי האמת העמוקה שלנו.

וכך גם עם הופעת בעיות ותסמינים גופניים, הם צצו בזמן מסוים, הזמן יכול לגלות לנו את מה הגוף פתר דרכם. נוכל להתבונן מה התרחש בחיינו  רגע לפני הבעיה או המחלה צצו, מה קדם להופעת הקושי הגופני- או איזה קושי רגשי חווינו שם.

זה לא אומר שתמיד תיווצר הפרעה או מחלה, אבל זה אומר ששווה לנו להבין מה קרה רגע לפני, מה חשבתי או שמעתי או פגשתי כשהופיעה אותה חוויה גופנית.

 יש בזה ערך גדול של הקשבה למה מניע אותנו באמת, ויש שם גם פוטנציאל מחולל לשינוי אמיתי בחוויה,

מכיוון שאנו קשובים לגוף אנו יכולים להתחבר לתחושות הממשיות שלנו ולא להדחיק את רגשותינו, אלא לטפל בעצמנו ואז הגוף לא צריך לקחת את המושכות על מנת לטפל בנו.

איך להקשיב למצפן הפנימי

יש בכולנו מצפן פנימי שמכוון אותנו בלי הפסקה רק שרובנו לא ערים אליו ומתעלמים באופן טבעי מהדרכתו המדוייקת והטובה לנו.

ההדרכה הפנימית הזו דרך המצפן יכולה לסייע לנו לשחרר את המערכת ממטען עודף של לחץ ומתח היוצר מחלות, לנקות קונפליקטים רגשיים דרך ביטוי רגשי מלא (*ביטוי רגשי מלא אומר להרגיש את הרגשות שלנו בלי לנתח ואז לבטא את מה שהגוף באופן טבעי שלוח אותנו לבטא- כמו לבכות לקפוץ, לכתוב לצעוק ועוד, כאשר המדד לביטוי רגשי או אנחת רווחה עמוקה הנפלטת מעצמה בסיום הריקון הרגשי). או בשיחרור קונפליקטים דרך נקיטת פעולות ועוד.

כשאנו בהקשבה למצפן הפנימי זה ניכר, ונראה אנו מחוברים ומתחברים למרכז שלנו יותר ויותר.

אחת הדרכים להתחבר למצפן היא לבדוק מה אנו חשים בזמן שאנו מדברים

לשים לב לאיזה תחושות עולות בנו עקב מה שאנחנו אומרים- או אפילו איזה תחושות עולות בנו שאנו רק באים לדבר.

האם אנו מוזהרים מראש דרך כיווץ או בכי שעולה נוכח הדברים שרציתי להגיד- אם כן זוהי הדרכה ברורה ובהירה של המצפן לא להגיד. המצפן עובד על תחושות, תחושות לא טובות ותחושות של כיווץ מסמלות שהכיוון לא נכון. התרחבות ותחושות טובות מסמן שהכיוון נכון.

המצפן הפנימי והסיבה שהוא פועל גם דרך הדיבור שלנו

ישנו צירוף מילים שאנו מכירים מסרטים וסדרות על קוסמים הצירוף הזה הוא :״אברא כאדברא״  שלמעשה לקוח מהשפה הארמית ואומר שאני בוראת במילותי. כוח המילים הוא כוח ידוע ואפילו נכתב ״שהחיים והמוות ביד הלשון״. למילים שלנו יש כוח בריאה עצום, ולכן ההדרכה הפנימית תורגש ביתר קלות כשנתבטא בדיבור, לדוגמא: שאנו מדברים בדרך שהיא הרסנית נרגיש שנרצה לבכות, ושנדבר בדרך הנכונה לנו, שתעצים אותנו- נתמלא באנרגיה נחייך או נרגיש קלילים. 

אנחנו משפיעים דרך התדר שלנו

התדר הפנימי הוא המשפיע ומה שיגרום לנו להרגיש טוב עם עצמנו יהיה נכון עבורנו ומה שלא מורגש כדרמה או עצב. ראיתי אנשים מקבלים מתוכם הדרכה כיצד לא להיגרר על ידי האגו לדיבור שלילי או לעין שלילית על העולם, וראיתי איך אותם מטופלים עושים קפיצה קוונטית משמעותית בחייהם, איך זה נראה כאילו שפתאום דברים נפתחים, דברים שנראו תקועים משתחררים – זה כאילו ״נפתח להם המזל״. למעשה השחרור מהאוטומט השלילי החזק יצר זאת עבורם, הם יצרו זאת עבורם- בדרך בוחרת, מנטלית וערה. לכל אדם כלים פנימיים שמדוייקים עבורו. יש לנו אפשרות להביא מחשבות חיוביות לשנות את השיח הפנימי לנעים או אפילו מעצים והתוצאות ממהרות לבוא.


כל הזכויות שמורות לכוח הריפוי הפנימי - ענבל פוזנר.


אין להעתיק לשכפל, להפיץ להדפיס או לעשות כל שימוש ללא אישור מראש ובכתב.


תודה :)


תפריט נגישות

error: התוכן שניסית להעתיק מוגן בזכויות יוצרים