קטגוריות
טיפול בכאב טיפולים כוח הריפוי הפנימי מימוש פונטיצאלים

טיפול במיגרנות

מיגרנה היא מצב נפוץ במיוחד, המשפיע על מיליוני אנשים ברחבי העולם. שלמרות חלק מהמיתוסים יש טיפול במיגרנות ניתן לטפל בהן ואף לרפא אותן לגמרי.

המיגרנה היא לרוב מצב שבו כאבי ראש חזקים וממושכים מתרחשים באופן חוזר ונשנה. הכאבים מתחילים באופן פתאומי, נמשכים ממספר שעות ועד ימים, ומתמקדים ברוב המקרים בחצי אחד של הראש.

בשונה מרק כאב ראש, המיגרנה מתייחסת למצבים שבהם הכאבים מלווים בתסמינים נוספים, כמו הקאה, עייפות, חולשה, תחושת בחילה, רגישות מוגברת לאור או לרעשים,ועוד

במאמר זה אסביר על התופעה על דרכי טיפול קונבנציונליות במיגרנה וגם על דרכי טיפול אלטרנטיביות, אבל רק על כאלה שהוכחו באופן מדעי. בחלק האחרון של המאמר אסביר על היכולת שלנו לרפא א עצמנו ממיגרנה, על מה זה יושב וכיצד עושים זאת וכיצד צומחים ומתפתחים דרך זה.

הגורמים למיגרנה עדיין אינם ברורים לגמרי למדע. כיום סבורים שמיגרנות נובעות משילוב של גורמים סביבתיים וגנטיים. רוב המומחים הרפואיים מאמינים שהיא מתחילה במוח וכוללת דרכי עצב וחומרים כימיים, ושהשינויים משפיעים על זרימת הדם במוח וברקמות המקיפות.

נמצא שמיגרנות מופיעות יותר בנשים מאשר בגברים. וחלק מהנשים, אך לא כולן, סובלות מפחות מיגרנות כאשר הן בהריון.

מיגרנה היא מחלה מורכבת שמשפיעה על איכות החיים והיא מצריכה טיפול, ולעיתים קרובות גם תמיכה נפשית. 

מה מעורר את הופעת המיגרנה

מיגרנות יכולות להיות להתחיל על ידי מגוון רחב של טריגרים, כולל הסרת קפאין, שינויים ברמות ההורמונים במחזור, שימוש בתרופות למניעת הריון, שינויים בדפוסי שינה, שתייה של אלכוהול, תרגול או מאמץ גופני אחר, רעשים חזקים או אורות בהירים, מדילוג על ארוחות, מריחות חזקים או בשמים, מעישון או חשיפה לעשן, וממתח וחרדה.

מהם סוגי המיגרנות

ישנם שני סוגים עיקריים של מיגרנות: מיגרנה עם אוּרָה (מיגרנה קלאסית) מיגרנה ללא אוּרָה (מיגרנה נפוצה).

אוּרָה היא קבוצה של תסמינים של מערכת העצבים (נוירולוגיים). 

מיגרנה ללא אוּרָה היא הסוג הנפוץ ביותר של מיגרנה, ומהווה כ-70% מכל המקרים.

התקפת מיגרנה מתחילה ללא אזהרה מוקדמת, ומתמקדת בכאב ראש חזק בצד אחד של

הראש. 

מיגרנה עם אוּרָה מתחילה עם תסמינים נוירולוגיים שמתרחשים לפני התקפת המיגרנה. התסמינים מתרחשים בדרך כלל במשך 20 דקות עד שעה לפני התקפת המיגרנה, ויכולים לכלול תחושות משנה, כמו ראיית קשתות אור, תחושת צפצוף בידיים או ברגליים, או אפילו תחושת חוסר שייכות לגוף.

תסמינים אלה נחשבים לסימן אזהרה שמגרנה מתקרבת. הסימנים מופיעים בדרך כלל בהדרגה במשך 5–30 דקות לפני שכאב הראש מתחיל.  בדרך כלל הסימפטומים של האאורה הם חושיים בטבעם.

התקף אופייני במיגרנה נמשך משעתיים ועד שלושה ימים במקרים קיצוניים. התקף מיגרנה עלול להתעורר בשל מגוון גורמים: גירוי חושי חזק כמו ריחות מסוימים, אורות חזקים, רעש קיצוני, גורמים נפשיים כמו מתח, וסת, אי-סדירות בשינה, שתייה ואכילה ואף אכילת מאכלים כגון גבינה צהובה או שוקולד. אצל חלק גדול מהנשים שסובלות ממיגרנה, ההתקף קשור לווסת, בייחוד לאמצע תקופת המחזור.

ארגון הבריאות העולמי (WHO) הגדיר את המיגרנה כ”מצב תחלואה כרוני ומגביל מאוד”, זאת כיוון שהמחלה פוגעת באיכות החיים של החולה.

מהו הגיל שבו מתפרצת המיגרנה

מיגרנה מתחילה בדרך כלל בין הגילאים 10 ל-40, אך יכולה להתרחש בכל גיל. המיגרנה נחשבת לשכיחה מאוד ומופיעה ב-20%-22% מהנשים ו- 10%-12% מהגברים.

אבחון מיגרנה

מיגרנה יכולה להיות מאתגרת לאבחון, מכיוון שהתסמינים שלה יכולים להיות דומים לתסמינים של מחלות אחרות.

כדי לאבחן מיגרנה, רופא יכול לבצע בדיקות נוירולוגיות, לבחון את התסמינים של המטופל, ולבחון את היסטורית הרפואה של המטופל ושל משפחתו.

טיפול קונבנציונלי במיגרנה

טיפול קונבנציונלי במיגרנה מתמקד בהקלה על הכאבים ובמניעת התקפים נוספים. זה יכול לכלול תרופות שמניעות התקפים או שמטפלות בהם כאשר הם מתרחשים, ושינויים באורח חיים כמו שינוי דיאטה, שינויים בשינה, ותרגולים להפחתת מתח.

חלק מדרכי הטיפול הקונבנציונליות הן בעיקר הימנעות מטריגרים ידועים, כלומר מגורמים שהמטופל יודע שהם מעוררים אצלו מיגרנה. בנוסף טיפול תרופתי מונע, וטיפול תרופתי להקלה בסימפטומים. הטיפול התרופתי אינו יעיל בכל המקרים ובכל המצבים, ולכן מטופלים רבים מחפשים טיפולים חלופיים.

לפי הרפואה הקונבנציונלית המיגרנה היא מצב שניתן לנהל ולשלוט בו, אך איננה ניתנת לריפוי מלא (*בהמשך אסביר ואפרט איך כן ניתן ליצור ריפוי מלא ממיגרנה – דרך התודעה בטיפול עצמי וללא תרופות) והיא דורשת הבנה וטיפול ממושך.

הטיפול הקונבנציונלי במיגרנה כולל שינויים באורח חיים, כמו שינויים בתזונה ובשעותהשינה, ולעיתים גם תרופות

היות שהמיגרנה היא מצב שמשפיע על איכות החיים של האדם, ניתן להבין את הגורמים

שמעוררים את המיגרנה ולמצוא דרכים לנהל את המצב. חשיפה לקונפליקט המקורי של אדם מסוים היא חלק מהתהליך של חיפוש הגורמים שמעוררים את המיגרנה שלו. זה כולל את הבנת הטריגרים שמגרים את התגובות של הקונפליקט שוב ושוב. המשימה המורכבת היא למצוא דרכים להימנע מהטריגרים הללו או למזער את השפעתם ככל האפשר. זה דורש עבודה עצמית ממוחשבת, שלעיתים קרובות מחייבת שינויים בחיים שלנו ברמה הנפשית, הרגשית ולעיתים אף ברמה הגופנית.

טריגרים למיגרנה

מצבים שמעוררים את המיגרנה נקראים “טריגרים”. הם יכולים להיות מגוונים ולכלול גורמים כמו מתח נפשי, שינויים במזג האוויר, חומרים מסוימים במזון, חוסר שינה, ועוד. הטריגרים מעוררים את התגובה של הקונפליקט, ומובילים להתקף מיגרנה.

המיגרנה, כמו כל מצב של כאב חוזר ונשנה, מצביעה על קונפליקט מקורי שלא נפתר. הקונפליקט המקורי יכול להיות מגוון ולהכיל גורמים פיזיים, רגשיים, ומנטליים. הטריגרים שמעוררים את המיגרנה הם בעצם מצבים שמעוררים את הקונפליקט המקורי.

זו עשויה להיות משימה המורכבת להבין את הטריגרים שמעוררים את המיגרנה. זה דורש עבודה עצמית ממוחשבת, שלעיתים קרובות מחייבת שינויים בחיים שלנו ברמה הנפשית, הרגשית ולעיתים אף ברמה הגופנית.

במחקרים מהשנים האחרונות נמצאו דרכי טיפול חילופיות למיגרנה:

דרכים חלופיות לטיפול במיגרנות

בוטוקס

הפך לטיפול מפיע לאחר שהמנתחים הפלסטיים שביצעו את הטיפולים התחילו להבחין בתופעת לוואי מפתיעה שאנשים שעברו הליכים קוסמטיים בבוטוקס העידו על הקלה לבמיגרנות לאחר הטיפול

בשנים האחרונות שני ארגונים ציבוריים מרכזיים, המנהל האמריקאי למזון ותרופות (FDA) והסוכנות הבריטית לבקרה בתרופות ובריאות הציבור, נתנו אישור רשמי לשימוש בטיפולים בבוטוקס למטופלים עם מיגרנה כרונית.

קפה

הקפאין נמצא כמשככך כאבים. הוא משפיע במגוון דרכים,(חלקן מועילות וחלקן מזיקות) על מערכת העצבים המרכזית שלנו.

לא מומלץ לצרוך יותר מ-400 מ”ג של קפאין ביום, לפי ההמלצות של ארגוני הבריאות.

אך במינונים נמוכים יותר, הקפאין יכול להגביר את הריכוז, לשפר את המצב הרוח ואף לעזור במניעת מצבים של דיכאון.

היכולת של הקפאין לשכך כאבים הוכח מחקרית כבר בשנות ה-90, אך מאז נערכו מחקרים רבים שלא הצליחו לאשר את ההשפעה הזו באופן חד משמעי.

מחקרים חדשים מדווחים בעיקר על היכולת של הקפאין לעבוד בסינרגיה עם משככי כאבים אחרים, כלומר, לחזק את ההשפעה שלהם על כאבי ראש ומיגרנות.

בסקירה שנערכה ב-2014 נמצא שהוספת קפאין למשככי כאבים נפוצים משפרת את היכולת לשכך כאבים בחלק מהנבדקים.

שתיית קפה במהלך הטיפול התרופתי יכולה לשפר את התועלת של הטיפול. אך חשוב לזכור שחלק מהאנשים יכולים להתמכר לקפאין ולהגדיל את הצריכה שלהם כדי להשיג את אותה ההשפעה.

הגברת המינון יכולה להוביל להשלכות שליליות על הגוף, ולכן, אנשים ששותים קפה באופן קבוע, ייתכן שלא ימצאו תועלת בשימוש בקפאין כטיפול למיגרנה, וזה עלול להסכן את בריאותם. בנוסף, אם אתם מעוניינים לנסות את השיטה, כדאי לבדוק את התרופות שאתם משתמשים בהן: ייתכן שהן כבר מכילות קפאין.

גלידה

מחקרים גילו קשר בין מיגרנה לגלידה דרך התופעה שאנחנו מכירים בכינוי Brain Freeze”” – “קיפאון מוחי” . וזאת היות שכשישי קיפאון מוחי חשים בכאב בקדמת הראש בתגובה לקירור כלי הדם שמעל החך.

נמצאו ממצאים מגוונים בנושא, מהם ניתן להסיק על הקשר ביניהם ובחלקם אף על העובדה שקיפאון מוחי עשוי לסייע בנטרול המיגרנה.

שחרור אנדרופינים

שחרור מוגבר של אנדורפינים יוצר הקלה בכאב. אנדרופין מופרש במוחנו ומתפקד כמשכך כאב עוצמתי! אנדורפין משתחרר בכמות מוגברת בפעילות מינית, בחווית אורגזמה, בצחוק, בפעילות גופנית מוגברת, בחיבוק וליטוף

טיפול במיגרנות דרך הרפואה הגרמנית החדשה

ברפואה הגרמנית החדשה, מיגרנה יכולה להיות סימן שהמוח שולח לנו, לכך שאנחנו לא במקום שבו אנחנו צריכים להיות (מקור המילה “migration”, היא נדידת ציפורים). זה יכול להיות מקום פיזי או מצב חיים מסוים. המוח מנסה להזכיר לנו שיש משהו שצריך לשנות, והמיגרנה היא דרך להעביר את המסר הזה.

לעיתים, מיגרנה יכולה להיות סימן שהמוח שולח לנו שאנחנו לא במקום שבו אנחנו צריכים להיות. זה יכול להיות מקום פיזי או מצב חיים מסוים. המוח מנסה להזכיר לנו שיש משהו שצריך לשנות, והמיגרנה היא דרך להעביר את המסר הזה.

המיגרנה מתחילה במהלך הריפוי מקונפליקט שפגע במרכז מסוים במוח. במהלך שלב הריפוי הראשון, נוצרת בצקת מקומית במוח באותו מרכז או ממסר במוח שבו פגע הקונפליקט. אם הבצקת מספיק גדולה, היא יכולה ליצור כאב ראש שיכול להתפתח למיגרנה. שיא המיגרנה מתרחש במהלך משבר הריפוי, שבו יש סיגנל חזק מאוד ממערכת העצבים הסימפתטית, שתפקידה לכווץ את כלי הדם ולדחוף את הבצקת מהמוח החוצה.

מיגרנות מתרחשות בעיקר כאשר הקונפליקט הוא קצר אך חזק. הקונפליקטים העיקריים שיכולים לגרום למיגרנות כוללים חוסר אונים, פחד חזיתי, פחד עם בהלה, פחד בהקשר טריטוריאלי, סירחון, התנגדות חזקה, ואי-יכולת “לנשוך בחזרה”. 

אם לאדם יש מיגרנות חוזרות ונשנות, זה מצביע על כך שישנם טריגרים שמעוררים שוב ושוב השפעות חוזרות של הקונפליקט.

הטריגרים הללו יכולים להיות מגוונים ולכלול דברים כמו מתח, שינויים בתזונה, שינויים במזג האוויר, שינויים בשעות השינה, ועוד.

טיפול במיגרנות וריפוי עצמי עמוק, דרך הבנה

לפי הריקול הילינג המתבססת על דבריו של ד׳ר האמר מייסד הרפואה הגרמנית החדשה, אשר עזר לרבים להחלים לחלוטין מהמיגרנה דרך התבוננות והבנה של הקונפליקטים שיצרו אותה בלבד:

, מיגרנה היא ברוב המיקרים שלב החלמה מקונפליקט של פיחות ערך ברמה האינטלקטואלית. 

כאשר מבינים את הקונפליקטים שיצרו את המיגרנה המיגרנה יכולה להשתחרר. 

דוגמא לקונפליקטים :

השוואה לאחרים – ומחשבה שאיננו טובים כמוהם

הרגשה של חוסר הצלחה בליצר רעיונות יעילים מספיק

במיקרים מסויימים אף קונפליקטים בנוגע לאבהות: 

האם אבי הוא האבא שלי / או האם אני מצטער שאבי הוא האבא שלי

כל מחשבה שאינה מועילה יכולה ליצור מירגנה כחלק מהגנה ביולוגית, היות שמחשבה תיצור תנועה המערכת הביולוגית תפסיק את התנועה המזיקה בכך שתעצור את הדרך להתעסק בה במחשבה על ידי כך שתיצור מיגרנה.

לכל לפי הרפואות הללו התבוננות מלאה על הקונפליקטים שנכתבו כאן או על מהות

המסה השלילית של המחשבות ושינוי לנקודת מבט לא משווה לאחרים או לא שלילית יכולה להביא לריפוי מלא מהמיגרנה.

ריפוי עצמי ממיגרנות קשות במיוחד

ד״ר ז׳ילבר רנו, מסביר שכאשר מופיע כאב חזק במיוחד עד כדי כך שכתוצאה מרמת הכאב החזקה האדם הסובל לא יכול לשאת אור או רעש אז זוהי תוצאה של קונפליקטים פעילים אלה:

  1. אנשים שלא רוצים לתעמת עם המציאות/ האמת
  2. יש משהו שהאדם לא רוצה או לא מסוגל לסבול לראות או לשמוע, היות ואין לו פתרון או תגובה מתאימה.
  3. לאדם קיים חשש שיראו אותו / פחד מלהיראות.

אם מצאת את עצמך מזדהה עם אחד הקונפליקטים שכתבתי כאן והסבל ממיגרנה נוכח בחייך, זה הזמן ליצור התבוננות לא שופטת ולא מבקרת על הקונפליקט. יצירת מבט כנה תוכל לשחרר את הצורך הביולוגי של הגוף להיעזר ביצירת המיגרנה.

לסיכום

אם אתם סובלים ממיגרנות אשמח לסייע לכם לטפל ולרפא את עצמכם

אתם מוזמנים לשתף אם יש מישהו שלדעתכם יכול להיעזר במאמר הזה,

גם אם זה רק מישהו אחד, שיתוף המידע כבר סייע לאנשים לרפא את עצמם. 

אשמח לעזור.

מקווה שהידע הזה ייתן ערך לכל מי שזקוק לו

באהבה ענבל.


כל הזכויות שמורות לכוח הריפוי הפנימי - ענבל פוזנר.


אין להעתיק לשכפל, להפיץ להדפיס או לעשות כל שימוש ללא אישור מראש ובכתב.


תודה :)


תפריט נגישות

error: התוכן שניסית להעתיק מוגן בזכויות יוצרים